• Southeast Regional Film Festival

© 2019 by Southeast Regional Film Festival

2019 - AWARD LIST

Category Winners

WINNER BEST THRILLER

OBSCURED REFLECTION

WINNER BEST DOCUMENTARY

SHORT FILM - GROWING UP WITH HOLLYWOOD

WINNER BEST WRITING

SHORT FILM - AMA OF TA'LI

BEST ORIGINAL FILM

SHORT- BAD GUY

TIE

ORIGINAL FILM

AMA OF TA'LI

WINNER BEST DIRECTING

SHORT FILM - JUVIE

WINNER MOST INSPIRATIONAL FILM

SHORT FILM - IN SEARCH OF

WINNER BEST CINEMATOGRAPHY

SHORT FILM - JUVIE

WINNER BEST SET

SHORT FILM -JUVIE

WINNER BEST ACTING

SECOND SAMUEL

WINNER BEST HORROR

FEATURE FILM - WAKE UP

WINNER BEST DIRECTING

FEATURE FILM -WAKE UP

WINNER BEST WRITING

FEATURE FILM - LIFT

WINNER BEST CINEMATOGRAPHY

FEATURE FILM - OCCUPANTS

WINNER PARTICIPATORY DOCUMENTARY

FEATURE FILM - NEVER GO BACK

WINNER MOST ORIGINAL

FEATURE FILM - SECOND SAMUEL

WINNER BEST DRAMA

SHORT FILM - POWERFUL

TIE

WINNER BEST DRAMA

SHORT FILM - KAT

WINNER BEST ACTION

SHORT FILM - AMIRA

WINNER BEST COMEDY

SHORT FILM - BAD GUY

WINNER BEST FAITH BAISED FILM

SHORT - BRUNCH BEFORE BAPTISM

WINNER BEST COMEDY SCRIPT

BLUE BALLS

WINNER BEST HORROR SCRIPT

DAKOTA CAVES - 2 MILES

WINNER BEST DRAMA SCRIPT

BREAKING THE SILENCE

WINNER - BEST ADULT ACTRESS

WENDY KEELING

WINNER - BEST ADULT ACTOR

LAITH WALLSCHLEGER

TIE

COLIN FREEHAUF

BEST TEEN ACTRESS

ALYSSA COMMONS

BEST COMEDIC ACTRESS

YANA MULDER

BEST COMEDIC ACTOR

GAGE LYNN

WINNER - BEST DRAMATIC ACTOR

DEAN PHILLIPPI SR.

WINNER BEST 48 HOUR

LEAP OF FAITH

WINNER BEST PITCH

DAVID RAMSDAH

 

Runner up Category

RUNNER UP - BEST DIRECTING

COFFEE WITH A MADMAN

RUNNER UP - BEST DIRECTING

GROWING UP WITH HOLLYWOOD

RUNNER UP - BEST SCREENPLAY

JUST JULIANA

RUNNER UP - BEST ORIGINAL FILM

IN UTERO

RUNNER UP - WRITING

FEATURE FILM - MEANT TO BE BROKEN

RUNNER UP - CINEMATOGRAPHY

FEATURE FILM - THE VERY LAST DAY

RUNNER UP - DIRECTING

SECOND SAMUEL

RUNNER UP BEST DIRECTING

SHORT FILM - POWERFUL

RUNNER UP BEST WRITING

POWERFUL

RUNNER UP BEST ORIGINAL FILM

SHORT FILM - STILL LIFE

RUNNER UP - BEST COMDEY

SHORT FILM - CUDDLES

RUNNER UP - BEST CINEMATOGRAPHY

COFFEE WITH A MADMAN

RUNNER UP - BEST DRAMA

SHORT FILM - COMFORTABLY NUMB

RUNNER UP - BEST COMEDY

SHORT FILM - SPACE MAN SAM

RUNNER UP - BEST HORROR

SHORT FILM - THE ITCH

RUNNER UP - MOST INSPIRATIONAL FILM

AS I WALK THIS PATH OF SORROW

RUNNER UP - BEST THRILLER

SHORT FILM - SHADES OF SCARLET

RUNNER UP - WRITING

SHORT FILM - ANIMAL CONTROL

RUNNER UP - WRITING

FEATURE FILM - MEANT TO BE BROKEN

RUNNER UP - CINEMATOGRAPHY

FEATURE FILM - THE VERY LAST DAY

RUNNER UP - DIRECTING

RUNNER UP - BEST ADULT ACTRESS

TATIANA WARDEN

RUNNER UP - BEST ADULT ACTOR

SCOT SMITH

RUNNER UP BEST ADULT ACTRESS

SUSANNAH DEVEREUX

RUNNER UP BEST TEEN ACTRESS

EVA SANDERS WINNER

RUNNER UP - BEST SHORT SCRIPT

NIETZSCHEAN-FASHION SUICIDE

RUNNER UP - BEST DOCUMENTARY

THE SUICIDE OF JAMES RIDER

RUNNER UP - BEST ORIGINAL FILM

 

2nd Runner Up Category

2ND RUNNER UP - BEST FILM

THE MASK I WEAR

2ND RUNNER UP - DRAMA

FROM THE BLACK FOREST TO THE PINEY WOODS

2ND RUNNER UP - THRILLER

SHORT FILM - DAMAGED

2ND RUNNER UP - COMEDY

THE REAL HOUSEMONSTERS OF FLORIDA

2ND RUNNER UP - PERFORMANCES

METAPHYSICAL EDUCATION

2ND RUNNER UP - WRITING

SHORT FILM - GREGORY

2ND RUNNER UP - CINEMATOGRAPHY

FAMILY COMPANY

2ND RUNNER UP - PERFORMANCE

BLIND TRUST

TIE

2ND RUNNER UP - PERFORMANCE

SHADES OF SCARLET

2ND RUNNER - UP MOST INSPIRATIONAL FILM

THE CROSSING

2ND RUNNER UP - THRILLER

TIE

SARAH'S DREAM

THE ANNIVERSARY

SHORT FILM - 549

MATCHED

2ND RUNNER UP - DRAMA

AS I WALK THIS PATH OF SORROW

2ND RUNNER UP - DIRECTING

CASSANDRA

2ND RUNNER UP - COMEDY

ANIMAL CONTROL

2ND RUNNER UP - DOCUMENTARY

TONY'S TALE, TRAGEDY IN ARIZONA

2ND RUNNER UP - THRILLER

THE DAME, THE DIPLOMAT, & THE DETECTIVE

2ND RUNNER UP - HORROR

SHORT FILM - GREATER EVIL

2ND RUNNER UP - HORROR

BANKER BY THE LAKE

2ND RUNNER UP

BEST SCREENPLAY - POWERFUL

TIE

BEST SCREENPLAY - I AM THE WOLF

2ND RUNNER UP - BEST SHORT FILM

DAKOTA CAVES - 2 MILES

2ND RUNNER UP - BEST ADULT ACTOR

DEAN PHILLIPPI SR.

2ND RUNNER UP - BEST DRAMATIC ACTOR

LEIGHTON MICHAEL

2ND RUNNER UP - BEST TEEN ACTOR

CHRISTIAN DOUGLAS

2ND RUNER UP - BEST KID ACTOR

TATUM MATTHEWS

2ND RUNNER UP - PERFORMANCES

48 HR PARTICIPANT PTSD

2ND RUNNER UP - BEST DRAMATIC ACTRESS

VERONICA TINSLEY